Loading...
Bilury Hotel
İletişim Bilgileri
Sefa Çamlık, İnönü Cd. No:71, 10400 Ayvalık / Balıkesir
Sosyal Ağlar

SARIMSAKLI PLAJI

Sarımsaklı Plajı, Balıkesir’in Ayvalık Küçükköy beldesinde yer alan ve nerede olduğu merak edilen muhteşem bir plajdır. Sarımsaklı ismini bölgeden çıkarılmış olan kilise ve ev yapımın kullanılan sarımsı renklerdeki taşlardan almaktadır.

Sarımsaklı ve çevresinde yerleşik hayatın genel olarak 15.yüzyılda başladığı bilinmektedir. Osmanlı Devleti’ne vergi mükellefi olan Midilli Adası prensi Gateluzio’nun vergileri geciktirmesi sonucunda Fatih Sultan Mehmet orduyu Midilli’ye göndermiştir. Bu doğrultuda Midilli kısa bir sürede alınmıştır. Midilli’nin alınması ile birlikte Sarımsaklı Bölgesi’de Türklerin egemenliği altına girmiştir.

Akdeniz İklimi’nin hüküm sürdüğü Sarımsaklı’da yağışlı ve ılık bir kış mevsimi yaşanmaktadır. Bölgede yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir. Sarımsaklı, öğlen vakitlerinde başlayan serin meltem rüzgarları ile biraz serinlemektedir. Bunun yanı sıra bölgede Dünya Sağlık Örgütü tarafından belgelenmiş olan 22 adet plaj bulunmaktadır.

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ın en güzel ve en nadide plajlarından bir tanesidir. Ayvalık ilçe merkezine 8 km kadar uzaklıkta yer alan plaj, 7 km uzunluğunda ve 100 metre enindedir. Güneşlenme terası ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu muhteşem plaj hem güzelliği ile hem de masmavi denizi ile gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Pek çok sayıda konaklama tesisine sahip olan plaj, yaz sezonu boyunca iğne atsan yere düşmez denecek kadar kalabalık olmaktadır.

Bölgede çeşitli deniz ürünlerinin servis edildiği restoranlar, kafeler, çay bahçeleri ve turistlerin çeşitli aktiviteler yapabileceği alanlar bulunmaktadır. Özellikle çocuklu aileler için son derece uygun olan bu muhteşem plaj hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisi gösterdiği bir Ayvalık plajıdır.

Plajın en belirgin özelliği tertemiz ve berrak bir denize sahip olmasıdır. Halka açık bir şekilde kullanılabilen bu plajda dilediğiniz aktivitelerden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Yeşilin en güzel tonları ile mavinin en güzel tonunun birleştiği bu mükemmel plaj Kuzey Ege’de tercih edilebilecek en iyi plajlar arasında yer almaktadır.

Bölgede, 9 adet turizm işletmesi belgeli, 59 adet belediye belgeli konaklama tesisi, 2 adet işletme ve 160 adete yalın restoran, disko, kafe ve bar bulunmaktadır.

Ege’nin incilerinden bir tanesi olan bu mükemmel plaj, Ege Bölgesi’nde denize girebileceğiniz en iyi yerlerden bir tanesidir. Sakin ve dalgasız denize sahip olan plajın denizi son derece temiz ve berrak bir yapıya da sahiptir. Hem deniz hem de sahil şeridi tamamen kumla kaplı olan plajda çok rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Sarımsaklı’da bulunan bu plajın kumlarının en önemli özelliği ise kumun vücuda yapışmıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra turkuaz renkteki denizde adeta akvaryum görüntüsü sergilemektedir.

Nasıl gidilir?: Eğer Sarımsaklı’ya özel aracınız ile gidecekseniz 130 kilometrelik yolu yaklaşık 1 saat 30 dakika da gidebileceğinizi söyleyebiliriz. Bunun dışında İstanbul ile Sarımsaklı arası yaklaşık olarak 520 kilometredir.

Özel aracınız ile; Sarımsaklı’ya ulaşmak istiyorsanız 520 kilometrelik yol gitmeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda özel aracınız ile 7 saatlik bir yolculuk sonucunda Sarımsaklı’ya ulaşabilirsiniz. Kocaeli ile Sarımsaklı arası yaklaşık olarak 429 kilometredir. Bu mesafe özel araç ile 5 dakika 30 dakika kadar sürmektedir.

Toplu taşıma ile; Sarımsaklı’ya ulaşmak istiyorsanız uçak ve otobüs gibi seçeneklerden de yararlanabilirsiniz. Balıkesir Havalimanı’na alacağınız uçak bileti ile son derece basit bir şekilde Sarımsaklı’ya ulaşabilirsiniz. Balıkesir Havalimanı ile Sarımsaklı arası 46 km’dır. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrasında havalimanından Sarımsaklı’ya ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’nin her yerinden otobüs bileti alarak Balıkesir Sarımsaklı’ya doğrudan ulaşabilirsiniz.